08.11.2023 Správy a články

Sústredenie žiakov v Liptovskom Jáne

2293-43fbcb9f-49ca-47f7-ad40-f3e5a3a616bc.JPG

V termíne od 1. do 5. novembra sa v Liptovskom Jáne uskutočnilo mládežnícke sústredenie za účasti 21 mladých triatlonistov. Sústredenie splnilo svoje úlohy aj program.

Minulý týždeň od stredy 1. 11. do nedele 5. 11. sa konalo sústredenie našich mladých triatlonistov. Tentokrát sme zvolili za miesto pobytu Alexandra Wellness hotel v Liptovskom Jáne, ktorý je vhodný nielen vďaka možnosti plaveckých tréningov, ale aj ostatných vnútorných a vonkajších športovísk v rámci hotela.
Program pozostával  okrem plaveckých a bežeckých tréningov z turistických výletov v okolí, kompenzačných cvičení, strečingu, regenerácie v saune aj v súťažiach v tímoch (vedomostné, bowling). Zároveň sme do priebehu sústredenia zaradili aj testovanie žiakov po sezóne. Testovanie bolo zamerané na všeobecné pohybové schopnosti, zodpovedajúce veku jednotlivých detí. Okrem iného sme pripravili školenie prvej pomoci, ktoré pre nás zabezpečil horský záchranár Marián Stanko. Každý si mohol vyskúšať rôzne dlahy a formy podávania prvej pomoci. Vzdelávali sme aj v oblasti správnej výživy mladých športovcov. Pre žiakov sme pripravili na pamiatku rovnaké tričká a cyklofľaše.
 
Ďakujeme rodičom zúčastnených detí, že im dali možnosť zapojiť sa do aktivít pripravovaných prostredníctvom STÚ a veríme, že na jar sa ich pridá ešte viac.
 
Gregor Fotul, hlavný tréner sústredenia:
Sústredenie splnilo svoje úlohy aj program. Mladí športovci popri tréningových aktivitách posilnili a nadviazali nové priateľstvá a prispeli k motivácii do ďalšieho tréningu a pretekania. Vysoko hodnotím aj pozitívnu komunikáciu medzi zúčastnenými trénermi, debatu na témy tréningového procesu a aktuálnej situácie v slovenskom triatlone.
Tento typ spoločných sústredení kvôli vyššie uvedenému do budúcna odporúčam a navrhujem zapojiť ešte viac športovcov a klubových trénerov.
 
A ako zhodnotili sústredenie zúčastnené trénerky dvoch víťazných tímov zo Slovenského pohára žiakov?
Silvia Švecová, ŠK TRIATLON Pezinok
Mládežnícke sústredenie hodnotím veľmi pozitívne. V jesennom období, po ukončení triatlonovej sezóny dostali mladí triatlonisti z celého Slovenska priestor na vytvorenie resp. prehĺbenie priateľstiev s rovesníkmi aj mimo pretekov. Tréningové jednotky boli doplnené aj regeneračnými prostriedkami (wellness, strečing a kompenzačné cvičenia), výletom do jaskyne, turistikou, prednáškou o výžive a prvej pomoci. Veľké poďakovanie patrí celému organizačnému a trénerskému tímu.
 
Dana Horínková, REALIZ SPORT TEAM
ja ďakujem za pozvanie. Bolo dobré vidieť ako prebiehajú tieto sústredenia, ktoré určite vytvoria vzťahy medzi deťmi z celého Slovenska, ale aj medzi trénermi. Sústredenie bolo zamerané nie len na výkon, čo sa týka plávania a behu, ale veľmi kvitujem, že bolo zamerané aj na všestranné zručnosti a schopnosti (turistika, strečing, mobilita) detí, ktoré sú často krát zanedbávané z dôvodu času atď. Tu sme mohli vidieť, ktoré deti sa už snažia o skorú špecializáciu bez dostatočného všeobecného základu.

..jb