04.02.2021 Všeobecné

SOŠV: MOV začal s prezentáciou príručiek pre účastníkov OH v Tokiu

44-playbook-mov-2021.jpg

SOŠV: MOV začal s prezentáciou príručiek pre účastníkov OH v Tokiu

MOV začal s prezentáciou príručiek pre účastníkov OH v Tokiu

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v stredu 3. februára vydal prvú z príručiek, podľa ktorých sa budú účastníci olympijských hier v Tokiu správať pred, po a počas návštevy Japonska.

Séria príručiek poskytuje rámec základných princípov, ktorými sa bude riadiť každá skupina zainteresovaných strán pred cestou do Japonska, pri vstupe do Japonska, počas svojho pôsobenia na hrách a pri odchode z nich.

Príručka tiež načrtávajú typickú cestu pre každú skupinu zainteresovaných strán, počnúc opatreniami začínajúcimi 14 dní pred príchodom do Japonska, testovaním pred odletom a po príchode do krajiny a použitím aplikácií pre smartfóny na hlásenie zdravotného stavu a podporu trasovania kontaktov počas OH.

Prvá z tejto série príručiek je z logistických dôvodov zameraná na medzinárodné športové federácie a ich technických činovníkov pre jednotlivé športy. Príručky pre národné olympijské výbory, športovcov, médiá a vysielateľov MOV vydá a odprezentuje v najbližších dňoch - postupne do budúcej stredy.

Tieto príručky sú oficiálnym centralizovaným zdrojom informácií pre zúčastnené strany olympijských a paralympijských hier. Prvá verzia bude v priebehu nasledujúcich mesiacov aktualizovaná podrobnejšie, pretože globálna situácia súvisiaca s COVID-19 sa bude vyvíjať a meniť, uviedli na tlačovej konferencii organizátori hier a zástupcovia MOV. Inovované verzie príručiek plánuje MOV vydať v apríli a v júni. Inovácie obsahu budú zohľadňovať aktuálny vývoj okolo pandémie a aplikácie opatrení proti jej šíreniu.

„Zdravie a bezpečnosť všetkých na olympijských a paralympijských hrách v Tokiu 2020 sú našou najvyššou prioritou. Vieme, že tieto olympijské hry sa budú v mnohých ohľadoch líšiť. Pre všetkých účastníkov hier budú existovať určité podmienky a obmedzenia, ktoré budú vyžadovať flexibilitu a porozumenie. V tejto fáze uvádzame hlavné smery, ale prirodzene ešte nemáme všetky posledné podrobnosti; aktualizácia bude zverejnená na jar a môže sa podľa potreby meniť ešte bližšie k hrám. Ak sa zaviažeme dodržiavať príručky, budeme spolu silnejší. Na oplátku budú olympijské a paralympijské hry Tokio 2020 pripomínané ako historický okamih pre ľudstvo, olympijské hnutie a všetkých, ktorí prispievajú k ich úspechu,“ uviedol výkonný riaditeľ MOV pre olympijské hry Christophe Dubi.