11.11.2021 Svet

MS juniorov 2021 - reportáž našej Margaréty na senzačný výsledok v Quarteire

Celú sezónu 2021 nám robili veľkú radosť naše dievčatá. Záver sezóny (ešte nás môže potešiť Zuzana Michaličková ostatným našim štartom v Dohe) nám však vďaka juniorke Margaréte Vráblovej vyšiel nad očakávanie. Na MSJ nám obrovskú radosť urobila naša jediná štartujúca, ktorá bola zároveň jedna z najmladších pretekárok na štarte MSJ (len dve pretekárky boli mladšie o pár mesiacov).

"Prinášame pohľad našej juniorskej nádeje na preteky v Quarteire:

Tu je reportík z mojich posledných tohtoročných pretekov.
... pravdu povediac ani som nevedela ako som sa tu ocitla. Na začiatku sezóny sme sa dohodli, že si vyskúšame pretekať na „veľkých pretekoch“ ako je Europe Triathlon Junior Cup a uvidíme, ako to pôjde.
... no a nakoniec to skončilo až na majstrovstvách sveta. Pre mňa na pretekoch, ktoré som poznala iba z telky.
Úprimne ... na tieto preteky som sa veľmi tešila, lebo som ich brala ako odmenu za celú sezónu a preteky na ktorých nič nemusím ale iba môžem.
Keď som už vedela, že sa po všetkých-tých zrušeniach a odkladoch nakoniec majstrovstvá uskutočnia tak som bola strašne šťastná a prípravu sme zobrali veľmi vážne... predsa len je to zodpovednosť byť tam a mať slovenský dres.
Už len pri pohľade na štartovku sa človeku roztriasli kolená, ale vedela som, že na mňa nikto netlačí a v príprave som urobila všetko čo som mohla.
Deň pred nami pretekali juniori a cyklistická trať sa stala doslova pohrebiskom favoritov... popadalo množstvo tých najlepších pretekárov, medzi nimi z úplného čela aj kamarát Daniel Dixon, s ktorých sme tu niečo spolu potrénovali. Mala som o to väčší rešpekt a tak ešte ráno pred štartom prakticky po tme sme si najazdili všetky kritické miesta v plnej rýchlosti a vyskúšali naskakovanie na bajk do kopca...
Všetko fungovalo a tak som mohla byť kľudnejšia.
Takže je tu deň „D“ a ranný skorý štart.
Mala som štartové číslo 18, čo nie je ideálne ... v podstate som mala na výber zaradiť sa na „lepšiu stranu“ ale prakticky do stredu poľa, alebo si vybrať „horší okraj“ ale mať čistú vodu. Vybrala som si to druhé, lebo som vedela, že pri štarte z pláže nebudem po štarte vpredu. Dúfala som, že sa tak vyhnem nepríjemným bitkám.
Tak poďme na to:
Štart, šprint, skok do vody a už sa to mlelo. Tu vie už každá baba dobre plávať a tak som bola rada za pozíciu na kraji a prežila som úvod. Nejakým zázrakom som sa vyhla bitke aj na prvej bóji, kde som bola asi v polovičke a potom som sa už posúvala dopredu.
Z vody som vybiehala 12. v čele druhej skupiny... videla som ale, že vpredu je malá skupinka, ktorá sa odrhla počas plávania a diera bola fakt veľká ... 16 sekúnd.
Moje prvé depo malo žiaľ ďaleko od ideálu, ale veľký balík som nakoniec v pohode stíhala.
... a začala sa naháňačka s prvou sedmičkou, ktorá bola pred nami 20 sekúnd. Trvalo to 10 kilometrov, nastupovalo sa úplne všade, ale nakoniec sme únik zlikvidovali. Trať bola veľmi náročná ale na podiv sa mi jazdilo veľmi dobre a na bajku som netrpela tak moc ako obyčajne. Ku koncu cyklistiky sme jazdili skoro 30 dievčat pokope a tak bol záver veľmi vyhrotený kvôli boju o čo najlepšiu pozíciu pred druhým depom. Všetkých 30 nás chcelo byť v čele, lenže na posledných 800 metroch sme museli v tomto boji prežiť 90 stupňovú zátačku, následne 200 metrov dlhé asi 15 percentné stúpanie, otočku o 180 stupňov, 200 metrov dlhý zjazd zase 15 percent, 90 stupňovú zátačku v plnej rýchlosti, prejazd kruháčom o 180 stupňov, ďalšiu pravú 90 stupňovú zátačku a mierny zjazd k depu ... a zoskakovanie v celkom vysokej rýchlosti dole kopcom... prežila som a do depa som prišla niekde v polovici ... lepšie to nešlo, proste som sa tam nevedela natlačiť viac.
Druhé depo bolo také priemerné. Bola tam celkom tlačenica a v podstate sme vybiehali v desiatich sekundách takmer 30 pretekárok. Ja zase niekde uprostred. Celkom rýchlo som sa dostala na deviate miesto a ťahala som skupinku štyroch a teda sme bojovali o 9.-12. miesto. Takto to trvalo celé prvé 2,5 kilometrové kolo. Postupne sme sa odpútavali od dievčat za nami. Videla som, že čelo pretekov sa celkom roztrhalo a na otočkách v polovici druhého kola som si všimla, že sa približujem k pretekárkam od štvrtého až po ôsme miesto. Do cieľa zostávalo ešte stále niečo viac ako kilometer a tak som si povedala ... je to posledný kilometer sezóny, tak to ešte skúsim. Na ôsme miesto som sa dostala asi 400 metrov pred cieľom, na siedme približne 150, tesne za penalty boxom. Na šieste 50 metrov, niekde na začiatku modrého koberca a o piatom rozhodla až cieľová kamera...
No, celkom som si v závere zabehala, ale stálo to za to.
Som nesmierne šťastná, že to takto dopadlo. Vôbec som nepočítala s takýmto výsledkom. V kútiku duše som dúfala, že by som mohla skončiť do 20. miesta ale piate? ... to je ako sen !!!
Super koniec sezóny... Off season je tu !! ????????????
Na záver by som chcela poďakovať všetkým, ktorí mi pomohli počas tejto sezóny ... a aj pred ňou:

Foto na titulke: archív Margaréta Vráblová

Pokiaľ ste dôkladne čítali bezprostrednú reportáž z pretekov na našej stránke, tak jeden údaj je nesprávny. Podľa nášho webu vyplávala Margaréta na 14. mieste podľa oficiálnych výsledkov na 12. mieste. Ja som vychádzal zo sledovania priameho prenosu na WT stránke, kde Margaréta bola uvedená na 14. mieste - foto nižšie. Do histórie však vojde oficiálny údaj - 12. miesto.