29.08.2021 Médiá

Denník Nový čas: Varga mal našliapnuté na veľký triumf, potom však nečakane odstúpil

Denník Nový čas:
Varga mal našliapnuté na veľký triumf, potom však nečakane odstúpil

Nemecký triatlonista Florian Angert triumfoval na majstrovstvách sveta v stredne dlhom triatlone v Šamoríne, keď časom 3:36:03 h vytvoril nový traťový rekord.

Slovenský reprezentant Ondrej Kubo obsadil na podujatí The Championship 2021 desiate miesto, za víťazom zaostal o 20:48 min. Jeho krajan Richard Varga viedol po plaveckej časti, no napokon preteky nedokončil pre zdravotné problémy. Medzi ženami získala titul Britka Lucy Hallová, Slovenka Nikola Čorbová finišovala na 11. pozícii (+20:56).

Vrcholom triatlonového programu v Šamoríne bol nedeľný svetový šampionát v strednom triatlone pod hlavičkou Challenge Family. Pretekárov čakalo 1,9 km plávania v dunajských vodách, 90 km jazdy na bicykli v okolí Šamorína a 21,1 km behu v areáli x-bionic® sphere. Varga potvrdil v úvodnej časti svoje plavecké kvality, hneď po štarte sa dostal do vedenia a postupne navyšoval svoj náskok. Po plaveckej časti viedol o 48 sekúnd pred Angertom, tretí bol ďalší Nemec Frederic Funk. Slovenský reprezentant vyrazil s líderskej pozície s bicyklom na diaľnicu, kde ho onedlho predbehol Angert. Aj napriek silnému vetru dosahovali pretekári rýchlosť 45 km/h. Varga však postupne začal zaostávať, na 14. km bol druhý o 13 sekúnd za Angertom, po 33,9 km klesol na 6. pozíciu (+3:13 min) a po cyklistickom úseku bol desiaty so stratou 9:45 min na vedúceho Funka, ktorý viedol tesne pred Angertom. Varga však v úvode bežeckej časti z pretekov odstúpil, keď sa sťažoval na bolesť v nohe.

Druhý skončil v kategórii pro muži napokon Dán Magnus Elbaek Ditlev (+3:41) vďaka kvalitnému behu, tretí bol ďalší Nemec Frederic Funk (+4:21). Druhý slovenský reprezentant Kubo si 13. pozíciu v plaveckom úseku (+5:50) dokázal v cyklistickej časti (+15:38) udržať, v polmaratóne pozbieral zvyšky síl a ešte sa posunul o tri priečky na konečné desiate miesto.