Významné ocenenie pre triatlonistu Michala Bučeka

V závere júna 2019 uverejnilo Európske hnutie fair play (EFPM) laureátov európskych cien fair play za rok 2018. Medzi vyznamenanými figuruje aj slovenský triatlonista Michal Buček, ktorému bolo udelené najvýznamnejšie ocenenie EFPM – Európska plaketa fair play.

Michal Buček na medzinárodných triatlonových pretekoch v severočínskom Tchien-ťine asi 500 metrov od brehu narazil do nehybného tela topiaceho sa pretekára. Namiesto toho, aby pokračoval v súťaži, zachoval sa hrdinsky. S telom odplával k najbližšiemu záchrannému člnu a už zdiaľky kričal, že treba privolať záchranárov. Nevládne telo pomohol vyložiť do člna a začal pomáhať s resuscitáciou. Až keď bolo jasné, že záchrana bude úspešná, skočil naspäť do vody a psychicky otrasený pokračoval ďalej v súťaži. Napriek všetkému prišiel do cieľa na štvrtom mieste.

V cieli sa Michal Buček dozvedel, že pretekára sa v nemocnici vďaka rýchlej pomoci podarilo prebrať k životu. „To by urobil každý pretekár, ak by sa dostal do takejto situácie ako ja. A že som bol pri topiacom ako prvý ja, tak to padlo na mňa. To štvrté miesto bolo napokon pre mňa víťazstvom, keď som sa dozvedel, že pretekára sa podarilo zachrániť. Asi to bolo najväčšie víťazstvo v živote...”, povedal o dramatickej udalosti Michal Buček.

Viac na stránke OLYMPIC.SK

bucek20 fairplay kopia

 


logo etu

logo sov         logo ksz

narodne m

MŠVVŠ SR logo 170 Rok 2019: 284 657 Eur

 

logo scp

BSK logo170