Naši najlepší triatlonisti predstavili plány na rok 2018

BRATISLAVA – Najlepší slovenskí triatlonisti posledných rokov Richard Varga a Romana Gajdošová (obaja sú členmi Športového centra polície Bratislava) sa v piatok podelili s novinármi so svojimi plánmi na rok 2018,

kedy sa začne reálne bojovať o miestenky na olympijské hry 202 v Japonsku.

„Vďaka podpore Národného športového centra sme v uplynulých dňoch absolvovali v rôzne merania a testy, ktoré nám ukázali, v akej kondícii nastupujeme do novej sezóny," povedal na úvod Richard Varga a pokračoval: „Pre mňa to boli veľmi dôležité testy, lebo pred niekoľkými dňami som sa vrátil z dva a pol týždňového vysokohorského sústredenia na Tenerife, kde som sa pripravoval spolu s anglickou triatlonovou reprezentáciou. Po roku a pol som opäť strávil určitý čas v spoločnej príprave s bratmi Brownleeovcami, s ktorými som v minulosti trénoval pred OH 2016 v Riu a s ktorými naďalej udržujem kontakt."

Pre Richarda Vargu je prioritné v tomto roku bodovať do olympijskej kvalifikácie už od úvodných pretekov. „Triatlon je náročný šport, treba myslieť aj na oddych a regeneráciu, nedá sa ísť naplno celé dva roky. Preto o body začíname bojovať už v tejto sezóne. Pre prípad, že by sa mohlo niečo nečakané stať v roku 2019 alebo 2020," zdôraznil 29-ročný rodák z Bratislavy. Vrcholom tejto sezóny pre Richarda Vargu by mali byť majstrovstvá Európy v objemoch šprintriatlonu a olympijského. „Ak mi bude zdravie slúžiť a telo vydrží súťažnú záťaž počas celej sezóny, chcel by som absolvovať približne 15 až 17 pretekov na tej najvyššej úrovni," priblížil úradujúci majster Európy v akvatlone plány na novú sezónu 2018. Na území Slovenska by sa Richard Varga rád predstavil na MS Challenge Family v strednom triatlone, ktoré sa opäť uskutočnia v multišportovom komplexe x-bionic shpere v Šamoríne a uvažuje aj na štartom na majstrovstvách SR v Žiline.

Na domácich majstrovstvách v krátkom triatlone v Žiline by sa rada predstavila aj Romana Gajdošová. Rodáčka z Košíc, ktorá absolvuje tento rok premiéru v seniorskej kategórii, by sa fanúšikom triatlonu na Slovensku chcela predstaviť už koncom apríla, kedy je v Bratislave v rámci Slovenského pohára pripravené podujatie FTVŠ Superšprint. Keďže si Romana Gajdošová uvedomuje, že v roku 2018 sa začne bojovať o body do olympijskej kvalifikácie, na novú sezónu sa začala pripravovať už na prelome rokov, pričom stihla úspešne ukončiť na vysokej škole a získala bakalársky titul. „Na rozdiel od minulých rokov som do tréningového procesu naskočila hneď po novom roku. V podstate hneď druhý deň po štátniciach som odcestovala na prípravu na Lanzarote. Vďaka tomu som už v januári stihla nabehať, nabicyklovať a naplávať dosť kilometrov, čo sa mi doteraz v príprave nepodarilo," konštatovala aktuálna triatlonista roka na Slovensku, ktorá z plnej prípravy absolvovala záťažové testy v NŠC Bratislava. „Trochu som mala obavy, aké hodnoty testov budem mať, lebo som sa cítila unavená po návrate z kondičného sústredenia. Výsledky však neboli zlé, ale hlavne mám odozvu na záťaž, poznám aktuálne hodnoty aeróbneho a anaeróbneho prahu a budem si vedieť lepšie nastaviť tréningové jednotky,“ doplnila. Ambíciou Romany Gajdošovej je v tomto roku bodovať v pretekoch Svetového pohára, aby mohla na tieto výsledky nadviazať aj v predolympijskom roku 2019 a vybudovať si dobrý odrazový mostík do bojov o miestenku na OH 2020 v Tokiu.

„Tento rok je v kalendári Svetového pohára 18 podujatí a 8 kôl Svetovej série, čo v praxi znamená, že spolu na dvadsiatich šiestich svetových podujatiach môžeme zbierať body do kvalifikácie o postup na OH 2020 v Tokiu, do ktorej sa budú započítavať aj výsledky z kontinentálnych šampionátov," povedal koordinátor slovenskej reprezentácie v triatlone Michal Varga. „Doteraz sme na troch predchádzajúcich olympiádach mali iba jedného muža; ak by sa k Richardovi pridala i Romana, bolo by to povzbudením pre celý slovenský triatlon a to ešte čakáme na definitívu ohľadne nominačných kritérií pre súťaž štafiet, ktoré budú mať na OH 2020 premiéru. Máme ambíciu zabojovať o miestenku do Tokia aj v súťaži štafiet a ak by to vyšlo, Slovensko by na OH 2020 mohli reprezentovať až štyria triatlonisti," dodal Michal Varga, ktorý v ŠCP Bratislava zastrešuje prípravu najlepších slovenských triatlonistov. Okrem dvojice Richard Varga - Romana Gajdošová, je v SČP „v pozorovaní“ aj talentovaný Matúš Verbovský.

Riaditeľ ŠCP Bratislava Juraj Minčík sa lídrovi slovenského triatlonu Richardovi Vargovi poďakoval za úspešnú reprezentáciu strediska MV SR v roku 2017 (Romana Gajdošová je členkou ŠCP Bratislava len o decembra 2017 – pozn.) a vyslovil presvedčenie, že triatlon bude v období pred OH 2020 v Tokiu ďalším športovým odvetvím, ktorý priaznivcom slovenského športu bude robiť radosť. Aj preto ŠCP Bratislava spolu s NŠC chcú vytvoriť nádejným olympionikom tie najlepšie podmienky na prípravu. Dôkazom tejto spolupráce dvoch stredísk boli aj nedávno absolvované výkonnostné testy najlepších slovenských triatlonistov v podmienkach NŠC Bratislava.

(pd, foto Peter Dobiaš)

VargaR Mincik


logo etu

logo sov         logo ksz

narodne m

logo-minedu-sk_180 Rok 2019: 264 768 Eur

 

logo scp